Počet výsledků: 30

Otevřít filtraci

Saturace periferní krve kyslíkem neboli SpO2 je saturace kyslíkem v kapilárách. Tuto hodnotu lze snadno změřit pomocí pulzního oxymetru. Viz také periferní krev, kyslík, saturace kyslíkem (sO2), saturace tepenné krve kyslíkem (SaO2), saturace žilní krve kyslíkem (SvO2).

Periferní krev je krev, která obíhá v celém těle (v rámci kardiovaskulárního systému). Pojem „periferní krev“ se nejčastěji používá v protikladu ke kostní dřeni, v níž se rovněž nacházejí krevní buňky. Viz také periferní, krev.

Periferní znamená „okrajový“ nebo „vzdálený od středu“. Příklady: periferní části těla – části těla, které jsou vzdálené od středu těla (v porovnání například s orgány v hrudní dutině); mezi periferní části těla se tak řadí zejména ruce a nohy; periferní nervový systém – části nervového systému mimo mozek a míchu (neboť mozek i mícha jsou uloženy „centrálně“, jsou tedy součástí centrálního nervového systému); periferní nervy – nervy, které se nacházejí mimo centrální nervový systém; apod. Opakem periferního je centrální. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz periferní.

Periferní nervový systém neboli PNS (zkratka pochází z anglického názvu peripheral nervous system) představuje části nervového systému mimo mozek a míchu. Umožňuje životně důležité spojení mezi centrálním nervovým systémem (CNS) a okolním světem. Jeho nervy se proplétají téměř každou částí těla a umožňují centrálnímu nervovému systému dostávat informace a také vyvíjet činnost. Z anatomického hlediska se PNS člení na somatický nervový systém (SNS) a autonomní nervový systém (ANS). Obrázek: Zjednodušené schéma periferního nervového systému (vyznačen modře) v celém těle. Oranžově je znázorněn centrální nervový systém (rovněž zjednodušený). V některých případech jsou uvedeny pouze latinské popisky (kurzívou), protože české názvy nejsou běžně zažité. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také periferní, nervový systém, periferní nervy.

Periferní nervy jsou nervy, které se nacházejí mimo centrální nervový systém (CNS). Periferní nervy vedou k tzv. efektorům (tj. svalům nebo žlázám, které mají plnit zcela konkrétní funkce) a zpravidla obsahují aferentní i eferentní nervová vlákna. To znamená, že periferní nervy zpravidla přenášejí signály (nervové impulzy): od smyslových receptorů nebo smyslových orgánů do CNS (to zajišťují aferentní nervové vlákno), z CNS do ostatních částí těla, zejména do svalů a žláz (to zajišťují eferentní nervová vlákna). V lidském těle se nachází velké množství periferních nervů. Konkrétními příklady jsou například stehenní nerv, loketní nerv či sedací nerv. Viz také periferní, nervy, periferní nervový systém.

Saturace žilní krve kyslíkem neboli SvO2 je saturace kyslíkem v žilách. Viz také krev, kyslík, saturace kyslíkem (sO2), saturace tepenné krve kyslíkem (SaO2), saturace periferní krve kyslíkem (SpO2).

Saturace krve kyslíkem je jiný název pro saturaci kyslíkem.

Saturace tepenné krve kyslíkem neboli SaO2 je saturace kyslíkem v tepnách. Viz také krev, kyslík, saturace kyslíkem (sO2), saturace žilní krve kyslíkem (SvO2), saturace periferní krve kyslíkem (SpO2).

Červené krvinky je lidový název pro erytrocyty.

Bílé krvinky je lidový název pro leukocyty.

Zobrazeno 1 až 10 z 30

Počet výsledků